От днес в община Пазарджик е обявено частично бедствено положение заради проблемите с регионалното депо за отпадъци до града. Кризисният щаб го обяви за седем дни – до 5 януари, но може да бъде удължено. Решението е взето след заседание на Общинския щаб за защита от бедствия. Причината да се обяви бедствено положение е затварянето на действащото общинско сметище след 31 декември 2017 година и невъзможността в срок да бъде сключен договор с оператор за експлоатация, мониторинг и поддръжка на новото Регионално депо, поради обжалване на решението за избор на изпълнител. Общините в област Пазарджик са изправени пред ситуация да няма къде да изхвърлят отпадъците си, а обявяването на бедствено положение позволява на кметовете да сключват директен договор с фирма, която да стане временен оператор на депото. Заради бедственото положение са предприети действия по осигуряване на защита на здравето на хората, както и "превантивни мерки за опазване на околната среда, свързани със замърсяване на почвата, водата или въздуха", посочват от пресцентъра на Община Пазарджик. Проблемът не стои само за община Пазарджик - 113 депа за битови отпадъци в страната трябва да бъдат затворени, съобщава БНТ. Кризата с боклука ще засегне 9 общини в Пазарджишка област, 6 - в Благоевградско, Кюстендилско и Дупница. Кметът на Пазарджик Тодор Попов вече призова кметовете на останалите 8 засегнати общини също да обявят бедствено положение.
Площадкaта за приемане, предварително третиране и рециклиране на строителни отпадъци ще бъде изградена в Перник. Инвестиционното намерение е на общината. Центърът ще бъде построен върху частна общинска собственост, който се намира на депото за битови отпадъци. Той ще е с площ 70 809 кв. м. Там ще се приемат освен строителни и едрогабаритни неопасни отпадъци. На площадката ще се рециклират бетонни конструкции, тухли, керамика и др. Прогнозните количества за преработка са 8500 т. отпадъци годишно. От тях 33% ще са земни и скални маси, 28% - бетон и стоманобетон, 14% - керамика, 11% - асфалтобетон, 7% - смесени минерали, 4% - рециклируеми отпадъци и 2% - нерециклируеми. Общото количество ще възлиза на около 24 т. на денонощие.
Още в първите дни на 2018 г. ще бъдат пуснати в експлоатация седемте газанализатора, които Столичната община наскоро закупи. Те са предадени на столичния КАТ и в момента се монтират. Това каза кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова при последната за годината среща с медиите. Фандъкова коментира, че чистотата на въздуха е не просто поредната и важна задача на общината или на държавните институции, а е обща кауза на всички граждани на София. Според нея трябва да обединим хората, около тази кауза, защото това не е еднократна мярка, с която може да се реши проблемът, а са навици, начин на придвижване, начин на отопление. Още по темата Как се промени София през 2017 година? Над 100 млн. лв. ще инвестира София в транспортна инфраструктура през 2018 г. Специални екипи ще следят какви отпадъци се горят в софийските квартали Целта на въвеждането на новите газанализатори е, от една страна, да не се допуска регистрацията на автомобили, които не отговарят на екологичните изисквания и, от друга страна, да може да се извършва контрол и по улиците, посочи кметът. Фандъкова отбеляза, че друга мярка за намаляването на замърсяването от транспорта е подобряване на транспортните средства на наземния градски транспорт. Тя напомни, че в момента текат процедури за закупуване на 120 автобуса на природен газ, отваря се нова процедура за още 22 автобуса със спестените средства от последните процедури. Тече и процедура за покупка на 20 електробуса. Общината, съвместно с Министерството на околната среда, продължават и контрола върху ползването на отпадъчни материали за отопление. Кметът посочи, че резултатите от пусната на 13 декември система за ранно предупреждение за замърсяване на въздуха от първите дни на работа - от 14 декември до 27 декември, е показала 100 процента точност на прогнозите. Кметът отбеляза, че периодът е кратък за по-сериозни изводи, но първите резултати са добри. По думите й първоначалните тестове са дали надеждност от близо 90 процента. Според Фандъкова трябва да се изработи цялостна система от мерки за намаляване на замърсяването на въздуха, в която да има както стимулиращи мерки, така и ограничителни, защото само единият вид не би дал добри резултати. Кметът коментира и ремонта на бул. "Монтевидео" в район "Овча купел". От утре (30 декември) се пуска движението по ремонтирания участък от булеварда, като днес приключва работата по маркировките. Остава да бъдат ремонтирани два участъка от булеварда, като следващата година ще бъде направен единият от тях - до Горнобанския път, а когато приключат наземните работи по метрото, ще се разшири и довърши отсечката, в която в момента текат строителните работи по подземната железница.
Препоръчително е всяко домакинство, което притежава кафяв контейнер, да се погрижи за него, като го прибере и съхранява до изтичане на посочения срок Община Пловдив уведомява жителите на кварталите „Коматево” и „Прослав“, че във връзка с настъпването на зимния сезон и намаляване количеството на растителните отпадъци временно се преустановява обслужването на кафявите контейнери за растителни отпадъци, считано от 01.01.2018 г. до 28.02.2018 г. Препоръчително е всяко домакинство, което притежава кафяв контейнер, да се погрижи за него, като го прибере и съхранява до изтичане на посочения срок. На всички, които се отопляват с твърдо гориво през зимния сезон, се напомня, че е забранено изхвърлянето на сгурия в контейнерите за битови отпадъци и в тези за разделно събиране на отпадъци от опаковки, което би довело до запалване на отпадъците в контейнерите. Освен нанасянето на значителни материални щети, се замърсява околната среда и има риск за сградите, които се намират в близост до тях. Във връзка с това Дирекция „Екология и управление на отпадъците” при Община Пловдив призовава гражданите да сигнализират на тел. 6111 – Общински инспекторат, в районните полицейски управления или на тел. 112 – за спешни повиквания, при всеки случай на злонамерени действия срещу контейнерите. На нарушителите ще бъдат налагани санкции съгласно Наредбата за управление на отпадъците на територията на община Пловдив. Събирането и извозването на цветните чували за отпадъчни материали от хартия и картон, пластмаси и метали по проекта „От врата на врата“ в квартал „Коматево“ през януари 2018 г. ще се извърши на 3-ти и 17-и.
Според гражданската мрежа за измерване на замърсяването във въздуха, койот дишат хората в столичните квартали „Красна поляна”, „Западен парк”, „Орландовци”, „Овча купел”, „Враждебна” и „Подуене” фините прахови частици са 2 – 3 пъти над нормата. Пет столични квартала излизат на протест срещу мръсния въздухАкцията е насрочена за 19 ч. днес Това са най-високите стойности за последния месец. Парадоксално ли е, че това замърсяване съвпада с празничните почивни дни, в които няма трафик в столицата и промишленността не работи. Преди дни Столичната община започна проверки за изгарянето и отоплението с отпадъци. Глобите обаче са само за фирми, за граждани – няма. Според метеоролозите причината за празничното замърсяване на въздуха е банална – столицата се намира в котловина и когато има температурна инверсия, фините прахови частици се задържат във въздуха. Очаква се в следващите дни силен вятър да отърве столицата от смога. А в съседна Македония, в столицата Скопие, заради огромното замърсяване на въздуха кметът Петре Шилегов издаде заповед за безплатно използване на градския транспорт. През последните дни замърсяването бе над 5 пъти от допустимото. Подобни мерки в София все още са предвидени само на хартия.
Водата съставлява между 50 и 65% от организма ни. Тя също така покрива 70% от земното кълбо. Въпреки че на земята има изобилие от вода, едва 1% от нея е годна за пиене. Напояваме ли ефективно Днес обществото ни е изправено пред сериозен проблем от недостиг на вода за земеделски цели. Качеството на водата бързо спада в резултат на човешки дейности като обезлесяване, добив на полезни изкопаеми и изхвърляне на химически отпадъци от фабриките в езерата, реките и океаните. Водата се превръща във все по-ценен ресурс и ако не се научим да я използваме правилно излагаме на риск устойчивото развитие на планетата. Въпреки че водните ресурси са ограничени има и широко разпространена тенденция те да не се използват икономично. Особена загриженост предизвиква фактът, че хората не осъзнават, че годната за човешка употреба вода може и да свърши и че конкуренцията за водни ресурси между индустрията, земеделието и домакинствата вече започва да ограничава развитието на някои държави. Според оценки на WWF в земеделието всяка година се използват 2500 трилиона литра вода, от които 1500 трилиона отиват напразно. На много места по света качеството на повърхностните води бързо се влошава, заради прекомерната употреба на изкуствени торове и изливането на химически отпадъци. Подпочвените води също се замърсяват, защото в тях се просмукват същите вредни вещества. Освен това прекомерната експлоатация на подпочвените води и обезлесяването водят до спад на нивото на водата – басейните просто не могат да се напълнят толкова бързо, колкото ги изпразваме. В много случаи при промишленото земеделие се използват неустойчиви земеделски практики, които не включват правилно разпределение на водните ресурси за различни цели. Това води до огромни загуби на вода всеки ден. Почти във всяка държава проектите за напояване получават значителни държавни субсидии, но без да се има предвид, че водните ресурси ще стават все по-ограничени и все по-ценни и това пречи на правилното планиране, което би използвало минимално количество вода за получаване на максимални резултати. Основният източник на замърсяване на водните ресурси е промишленото животновъдство. В резултат на неправилното съхранение и изхвърляне на животински отпадъци и тор, те се просмукват във водните басейни. Освен това тор се разпръсква и по нивите, но почвата може да усвои само част от него. Щом бъде достигнат този лимит, излишъкът остава неусвоен и се просмуква във водните басейни като по този начин ги замърсява. Широката употреба на токсични пестициди при неорганичното земеделие също допринася значително за замърсяването на почвата и водите. Конкуренцията между земеделието, индустрията и градовете за ценните водни ресурси вече пречи на развитието на много държави и води до ограничаване на наличната питейна вода и вода за земеделски цели. С нарастването на населението и развитието на икономиката тази конкуренция ще става все по-засилена и ще доведе до конфликти между различните потребители на водни ресурси. В резултат на това, например, фермерите в засегнатата от тежка суша Калифорния започват да използват замърсените отпадъчни води на петролната индустрия за напояване на нивите си. Липсата на микроелементи може да доведе до недостиг или излишък на хранителни вещества. Това може да накара някои организми да изпаднат в латентно състояние докато не бъдат възстановени подходящите условия за живот, които му позволяват нормално функциониране, пише wakeup-world.com. Според закона за минимума на Лийбиг, производителността и растежът на растенията се увеличават от най-рядко срещаните микроелементи, а не от тези, които се срещат в големи количества. Това оказва влияние върху качеството на водните ресурси и микроелементи като магнезиев сулфат, железен сулфат и калий помагат за увеличаването на добивите от земеделие. Около 2,5 милиарда души или около една трета от населението на земята няма достъп до нормални хигиенни условия. 780 милиона от тях нямат достъп до чиста питейна вода. Тези предизвикателства водят до развитието на болести, пренасяни по воден път, които често водят до диария смърт. Водата, замърсена от използвани в земеделието химикали, причинява сериозни здравословни проблеми, включително дихателни и белодробни инфекции, язви на стомаха и бъбречни проблеми. Поради невъзможността на градовете да осигурят достатъчно питейна вода и санитарни възли, милиони хора по света се заразяват от болести, причинени от паразити. Стайков: Напояваната земя в страната е не повече от 10% Когато химикалите от използваните изкуствени торове попаднат в подпочвените води, последствията за хората и екосистемите са ужасяващи. Паразитите и бактериите, които попадат в реките, моретата и океаните, заразяват не само водните обитатели, но и други животни, които пият от тази вода. Химикалите в изкуствените и естествените торове водят до намаляване на нивото на кислорода във водата, което води до унищожаването на цели водни екосистеми като сладководни езера, реки и коралови рифове. Повишената соленост на почвите и прекомерното овлажняване все повече намаляват производителността на напояваните земи. Земеделието е най-големият потребител на водни ресурси в света, но употребата им е неефективна, носи малка стойност и същевременно получава големи субсидии. Държави като Мексико, Индонезия, Китай и Индия в миналото са инвестирали големи средства в земеделие. Но показателите за напояването сочат спад на добивите и на техническата ефективност на използването на водните ресурси. Около 60% от водата, която се отклонява за напояване в крайна сметка бива похабена напразно. Макар че част от тези загуби са неизбежни, често излишната вода се просмуква обратно към подпочвените водоизточници, а това води до повишаване на солеността на почвата. Около 25% от напояваните земи в развитите държави са с повишена соленост. Липсата на системи за оттичане на излишната вода, водещо до нейното застояване, също допринася за развитието на болести, пренасяни по воден път, а цената, която плащаме за това е влошено здраве. Решението Правителствата трябва да приемат стриктни закони за опазване на околната среда и управление на отпадъците и да организират редовен мониторинг на местните заводи и ферми, за да гарантират, че те отговарят на изискванията. Това ще ограничи замърсяването на почвите и ще помогне за поддържане на нивото на водата във водоизточниците. Окуражаване на биологичното земеделие Биологичното земеделие може и да е по-скъпо, но то дава по-здравословни храни без химикали. Потребителите могат да обмислят възможността да купуват от малки местни ферми вместо от промишлени производители, които използват пестициди при отглеждането на земеделски култури. Окуражаване на устойчивото земеделие Фермерите трябва да бъдат окуражавани да прилагат устойчиви земеделски практики, които щадят околната среда. Те трябва да разполагат с информация за естествените методи за борба с вредителите. Децата също трябва още от ранна възраст да бъдат научени как да се грижат за околната среда. Правителствата могат да обмислят възможността да предлагат данъчни облекчения на малките ферми, които използват устойчиви земеделски практики, както и да забранят употребата на пестициди, които са опасни за околната среда. Окуражаване на използването на дъждовна вода Снимка:desertification.wordpress.com Правителствата трябва да обмислят начини да окуражават гражданите да използват дъждовна вода и да инвестират в инфраструктура, която помага за улавяне на дъждовната вода, като например изграждането на малки язовири, които след това могат да се използват за напояване.
На 31 декември изтича срокът, в който трябва да бъдат затворени 113 стари депа за отпадъци, заради които Брюксел стартира наказателна процедура срещу България, припомни в интервю за БТА министърът на околната сряда Нено Димов. В същото време част от общините не са готови с договорите за новите системи за управление на отпадъците, поради което някои се готвят да въведат бедствено положение. В Пазарджик нямат оператор на новото депо Девет общини от пазарджишка област може да обявяват бедствено положение заради проблем със сметосъбирането от началото на 2018 г., алармира пред БНР кметът на Пещера Николай Зайчев. "Общинските сметища трябва да бъдат закрити, а новото регионално депо край Пазарджик няма оператор. Това поставя общините в региона в рискова ситуация", обясни кметът. "От 1 януари всички сметища в страната се закриват. Големият проблем е, че е обжалвано решението за избор на изпълнител на регионалното депо и все още не е избран такъв. При това положение в действие влиза областният управител, който може да обяви бедствено положение за седем дни и след това да го удължи до един месец. Ние подписахме протокол, с който, ако до края на годината няма изпълнител, областният управител ще обяви бедствено положение, за да можем ние като община да спазим Закона за управление на отпадъците. И тъй като нямаме готовност за сметосъбирането и сметоизвозването през следващата година, няма да има повишение на таксата за битови отпадъци", поясни пред Агенция Фокус Зайчев. България се ангажира да прекрати в края на 2017 г. експлоатацията на старите общински депа, които не отговарят на евроизискванията, след като Брюксел стартира наказателна процедура срещу страната. Затова още преди месеци кабинетът одобри затварянето на сметищата. Тогава от екоминистерството се ангажираха там, където все още се изграждат новите системи за отпадъците, боклукът да се вози към съседни общини. "Вече са издадени заповедите на районните инспекции по околна среда за затварянето на всички депа, а на заседание на Министерския съвет беше прието решение, с което се указва на тези, които все още нямат завършени системи, къде могат да депонират, ако не сключат договори. Част от общините, които попадат в този обхват, имат в много напреднала фаза процедури за сключване на договори, така че не би трябвало да има проблем с това. Веднага след нова година, през януари, предстои да изпратим подробна информация на Европейската комисия за пълното изпълнение на ангажиментите ни и ще поискам започване на действия по закриване на тази много тежка процедура", заяви пред БТА в сряда Нено Димов. Бойкот на новото депо за боклука на Кюстендил и Дупница Междувременно, жителите на дупнишкото село Джерман решиха да протестират през първата или последната събота на всеки месец срещу проекта за изграждане на депо за отпадъци, предаде БНР. Първият протест е насрочен за Богоявление, 6 януари, когато те възнамеряват да блокират главен път Е-79, каза Борислав Тасков от протестния комитет. От 5 години джерманци протестират и водят съдебни дела срещу проекта за депо в местността Спротива. Там трябва да се преработва отпадъкът на 6 общини - Кюстендил, Дупница, Бобов дол, Сапарева баня, Невестино и Трекляно. Обектът се финансира по програмата "Околна среда" за над 30 милиона лева. Според местните избраният терен, от около 200 декара, не е подходящ - земята е земеделска, дори е засята, теренът е с денивелация над 100 м. отстои на около 500 м. от автомагистрала "Струма" и река Джерман и на около 400 м. от крайните къщи в селото. За да измолят божията подкрепа, местните издигнаха и осветиха и параклис на площадката, където трябва да е бъдещото депо, с идеята никой да не посегне да събаря Божия храм. Най-тежка е наказателната процедура за чистотата на въздуха Пред БТА екоминистърът даде информация и за етапа, на който се намират останалите наказателни процедури срещу България в сферата на екологията. Най-тежка е процедурата за чистотата на атмосферния въздух, по която страната е осъдена. "Имах поредица от срещи с комисаря Кармену Вела и с неговия екип, имахме срещи и на експертно ниво. Очертали сме рамката на мерките и до края на януари ще имаме първи вариант на график, а до края на февруари този график трябва да бъде максимално изчистен. През март, когато е готов и окончателният доклад от Световната банка, е следващата среща на експертно ниво, за да включим и тези мерки в графика. До края на март би трябвало да сме изчистили мерките, сроковете, средствата, които са необходими, и отговорниците, след което трябва да започнем изпълнението на този график. Ако тези дейности се изпълнят, предполагам, че няма да се мине към следващата фаза на наказателно действие, защото подобряването на качеството на въздуха не може да се случи за една нощ. Това, което комисията също иска от нас, е да покажем реални резултати", посочи Димов. По процедурата за „Калиакра“ той коментира, че вече са в сила заповедите за обявяване на защитена зона "Комплекс Калиакра" и за изменение и допълнение на заповедите, с които са обявени защитените зони "Калиакра", "Белите скали" и "Било". "Това беше едно от основните искания в решението на комисията. Мисля, че сме много напреднали в разговора с тях за евентуално приключване на процедурата, но все още нямаме окончателен резултат. Може би това е начинът да се покаже как да се действа, когато са пряко ангажирани в изпълнението на определено решение местната власт и местните общности, централната власт и Брюксел", посочи министърът.
Всички желаещи граждани да получат безплатни контейнери за домашно компостиране, които да разположат в дворовете на къщите или кооперациите си, могат да подадат заявка за това в районната администрация до 26.01.2018г. След изтичане на срока, заявките ще бъдат обработени от СО и в началото на 2018 г. предстои закупуване и раздаване на компостерите на гражданите. Инициативата е част от кампанията на Столична община „Компостирай вкъщи“, която цели да стимулира гражданите към намаляване на крайния битов хранителен и зелен отпадък, както и да насърчи стремежа към рециклиране на различни типове отпадъци. Заявления за участие в кампанията могат да бъдат подавани, освен от граждани, от администрациите на училища, детски градини и детски ясли. Съгласно Програмата за управление на отпадъците на Столична община 2015-2020г., през 2018 г. са планирани за закупуване около 1000 бр. домашни компостери с обем от 700 л. При ефективна редовна употреба на компостерите с биоразградими отпадъци от домакинствата, както и при три пъти годишно зареждане със зелени отпадъци /треви, храсти, клони/, очакванията са за намаляване на крайния битов отпадък на домакинствата с 550 тона/годишно. Кампанията на Столична община за предоставяне на безплатни компостери на домакинствата стартира през 2010 г., като общият брой раздадени домашни компостери до момента надвишава 8000 бр.