На официална церемония министърът на околната среда и водите Нено Димов и кметът на Община Петрич Димитър Бръчков подписаха договор за изграждане на две инсталации за обработка на отпадъци. По проекта ще се изградят компостираща инсталация с капацитет 4150 тона годишно и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци с капацитет 10 841 тона годишно. Съоръженията ще обслужват близо 50 000 жители. Ще бъде въведена система, която включва разделно събиране на градински отпадъци от домакинствата в Петрич и селата Първомай, Марикостиново, Михнево и Кърналово. Системата обхваща обществени паркове и градини във всички населени места в община Петрич. По проекта ще бъдат закупени съдове за разделно събиране на зелените отпадъци от домакинствата и два сметосъбиращи камиона за транспортиране на разделно събраните зелени отпадъци до инсталацията за компостиране. Общият размер на инвестицията е над 10,3 млн. лв. Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ (ОПОС) осигурява безвъзмездна финансова помощ в размер на над 7,1 млн. лв. Срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца. Според министър Димов това е добра инвестиция за жителите на община Петрич. Той пожела успешно изпълнение на проекта и изрази надежда навреме да започне и навреме да завърши. От своя страна кметът на Петрич Димитър Бръчков посочи, че с изграждането на такива модерни инсталации българските общини ще имат нов европейски облик. Той благодари от името на жителите на общината за дадената възможност да се изпълни този проект. Пред Агенция „Фокус“ Бръчков заяви, че с изграждането на инсталации за преработка на отпадъци няма да се налагат драстични увеличения на такса „смет“. „Изключително се радвам, че от 118 поканени общини да участват и да кандидатстват за тези договори, ние сме третата, която подписа с МОСВ. Община Петрич генерира годишно 15 000 тона битов отпадък и 2500 тона строителен. С такъв вид инсталации ще можем годишно да преработим около 15 000 тона“, коментира Бръчков и уточни, че спестявайки, ще могат с една клетка да изкарат буквално 20 години и да депонират там отпадъците. „От друга страна, Законът за отпадъците е повече от ясен. Наредба 7 гласи, че до 2020 г., ако нямаме такъв вид системи компостираща и третираща, ще плащаме 95 лв. на тон отпадък към РИОСВ“, допълни кметът на Петрич. Според него с изграждането на такива системи рязко ще падне стойността, която ще плащат към държавата на тон от тези отчисления. Бръчков допълни, че по този начин ще имат възможността като община да си използват отчисленията пак в полза на отпадъците, но по тяхна преценка.
75,5 млн. лв. отпуска ПУДООС през 2018 г. за опазване на околната среда Разходвани средства по политики през 2017 г. Общо 75 597 700 лв. ще отпусне през 2018 г. Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за политики в областта на опазването и ползването на компонентите на околната среда. Това обяви изпълнителният директор на ПУДООС Ренета Колева при представянето на отчета за 2017 г. и приоритетите на ПУДООС за 2018 г. пред Комисията по околна среда и води в Народното събрание. Предвиденото финансиране по бюджетната програма "Оценка, управление и опазване на водите в Република България" е в размер на 30 345 400 лв. За "Интегрирана система за управление на отпадъците, опазване на земните недра и почвите" ще бъдат отделени 40 202 300 лв., за "Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетични ресурси" – 800 000 лв., а за програмата за "Управление на дейностите по изменение на климата" – 450 000 лв. В отчета за 2017 г. г-жа Ренета Колева обяви, че през тази година разплатените от ПУДООС средства са на обща стойност 42 586 232 лв., като 40% от тях са за финансиране на ВиК проекти. Основен предмет на дейност на предприятието е реализацията на екологични проекти и дейности в изпълнение на национални и общински стратегии и програми в областта на околната среда. ПУДООС безвъзмездно финансира екологични проекти на общини, отпуска заеми за финансиране на екологични проекти и дейности на общини, физически и юридически лица и финансира неинвестиционни проекти и дейности, способстващи за осъществяване политиката на МОСВ, в областта на опазване и възстановяване на околната среда.
Заместник-кметът на Пловдив с ресор „Общинска икономика, здравеопазване, екология и управление на отпадъците“ Розалин Петков участва в международния форум „Глобално чист въздух“, която се провежда в полския град Краков. Той е организиран съвместно от Общинския съвет на регион Малополска и две водещи полски организации в областта на качеството на атмосферния въздух. Целта е да се насърчи международното сътрудничество и да се обменят добри практики и политики за опазване качеството на въздуха. Община Пловдив се представи с презентация за предприетите на местно ниво мерки и политики. Представен бе и проектът „Разработване на „Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на Община Пловдив“ и План за действие на същата за периода до 2023 година“, финансиран от ОПОС. В рамките на инициативата са включени посещения в станция за наблюдение качеството на въздуха, срещи с учени от Университета за наука и технологии в Краков, среща с Главния инспекторат по опазване на околната среда. Във форума в Краков участват представители на главна дирекция „Околна среда“ и „Регионална и градска политика“ на Европейската комисия, Световната банка, представители на Полша, Франция, Германия, Чехия, Словакия, Унгария и др.
Община Луковит организира от днес до края на месеца кампания за разделно събиране на строителни отпадъци и отработени масла, съобщиха от общинската администрация. Общината е сключила договор за създаване на система за разделно събиране и оползотворяване на отработени масла, както и за организиране и управление на дейностите по тяхното събиране, транспортиране, съхраняване и оползотворяване. До края на месеца жителите на общината могат да предават безвъзмездно своите отпадъци от отработени масла в пункта, където са разположени съдове за разделното им събиране на ул."Възраждане" от 09.00 до 17.00 часа, допълват от общинската администрация. От там напомнят, че за предотвратяване и ограничаване замърсяването на въздуха, водите и почвите, както и ограничаване риска за човешкото здраве и околната среда е забранено изоставянето и нерегламентираното изхвърляне на отработени масла.
Индонезийско решение за справяне със замърсяването с пластмасови отпадъци. Дейвид Крисчън, основател на компания за преработка на отпадъци: След като видях колко много пластмасов отпадък се трупа, реших да проуча всичко. И, да разбрах, колко много опаковките замърсяват природата. Тогава Дейвид решил да потърси начин за справяне поне с част от проблема. И така се появили ядливите му опаковки. Те не замърсяват околната среда, защото са направени от водорасли. Дейвид Крисчън, основател на компания за преработка на отпадъци: Индонезия произвежда 10 милиона тона водорасли годишно, като целта е до 2020-та производството да достигне 19 милиона тона. Наистина има много места, където е подходящо да се отглеждат водорасли. Първо Дейвид изобретил чаши, които имитират стъкло, а на вкус са като желе. После създал опаковки за храни и разградими капсули за кафе. Засега ядливите опаковки са много по-скъпи от традиционните, но Дейвид е убеден, че в близкото бъдеще това ще се промени.
Дейвид Крисчън, основател на компания за преработка на отпадъци: "Подобни каузи са от голямо значение, защото през следващите години от особено значение ще бъде етиката в бизнеса. Печалба и етика. Разбира се, че е възможно. Позабравените традиции в бизнеса не чакат оправдания, а пеоткриване. Природощадящото производство е идеална ниша, която предоставя нови и нови решения в този смисъл".
Малките и средните предприятия могат да получат безвъзмездно финансиране за проекти, с които да намалят използването на суровини и да оползотворят отпадъците си. Първата процедура за ресурсна ефективност, която не включва енергийна ефективност, по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" за този програмен период вече е открита. Тя е насочена към фирми от преработващата промишленост, които имат пет месеца да подготвят проектите си и да кандидатстват. Общият бюджет е 71.6 млн. лв. (36.6 млн. евро). Максималната сума, която отделните проекти могат да получат, е от 500 хил. лв. до 1.5 млн. лв. в зависимост от размера на предприятието. Каква е целта Целта на процедура "Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите" е да се увеличи оползотворяването на отпадъци и да се намали образуването им, както и да се свие изразходването на суровини и материали. Проектите трябва да имат демонстрационен характер, т.е. като показват постигнатите резултати, фирмите да привлекат и други предприятия да въведат подобни мерки и инициативи. За да получат финансиране, проектите трябва да водят до внедряване на технологични решения и методи, които са пилотни за България (т.е. прилагат се за първи път) и които представляват продуктова или производствена иновация. Те трябва да водят до подобряване на ресурсната ефективност на предприятието и да имат екологичен ефект. Важно изискване е също проектите да имат потенциал за мултиплициране на резултатите, т.е. внедрените технологични решения и методи да могат да се приложат и в други подобни предприятия, сектори и т.н. Когато проектите се изпълняват в партньорство, те трябва задължително да представляват индустриална симбиоза, т.е. отпадъкът на едното предприятие да представлява суровина за производството на другото. Кой може да кандидатства В процедурата могат да участват микро-, малки и средни предприятия от преработващата промишленост. Изключение е допустимо, само ако проектът предвижда стартиране на нова дейност, която обаче трябва да бъде в преработващата промишленост и да е пряко свързана със съществуващото им производство. Кандидатите трябва също да имат поне три приключени финансови години, както и поне 120 хил. лв. приходи от продажби на продукция. Същите изисквания важат и за партньорите с допълнението, че те могат да работят и във ВиК сектора, ако се занимават със събиране и обезвреждане на отпадъци или рециклиране на материали. Всеки кандидат може да има само един партньор. Какво се субсидира Като начало проектите трябва да се основават на извършен одит за ресурсна ефективност на кандидата, който се прави преди подаването на документите. Проектите трябва да включват внедряване на технологични решения и методи, които да оптимизират производството и да намаляват използването на суровини, да намаляват или предотвратяват образуването на отпадъци, да позволяват повторна употреба на произвеждания продукт и т.н. (елемент А). Задължително е проектите да предвиждат и дейности по елемент В, които включват въвеждане на оборотни цикли за използване на водите в производството, организиране на събития или публикации за мултиплициране на резултатите от проекта пред организации с подобна дейност, където може да бъде въведена същата технология. Тук влизат и изготвянето на одит за ресурсна ефективност на проекта, както и измервания на показателите за емисии от акредитирани лаборатории. Дейностите по елемент Б са свързани с получаване на инженерно-технически консултации и са по преценка на кандидата. Като допустими разходи по елемент А са определени разходите за машини, съоръжения и оборудване, както и за придобиване на нематериални активи като права върху патенти, лицензи, ноу-хау, разработване на софтуер и т.н. Те трябва да са най-малко 60% от общите разходи по проекта. По елемент В се допускат разходи за материални и нематериални активи, свързани с въвеждането на оборотни цикли за използване на водите и др. Консултантските разходи по елемент Б не могат да надвишават 20% от общите. Срокът за изпълнение на проектите трябва да е до 20 месеца. Финансиране Общата сума на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 71.6 млн. лв. (36.6 млн. евро) и е разпределена по видове предприятия. За микропредприятия са предвидени 10.7 млн. лв., за малки - 28.7 млн. лв., за средни - 32.2 млн. лв. Минималната субсидия, която се отпуска за един проект, е 200 хил. лв., а таванът зависи от размера на предприятието - 500 хил. лв. за микрофирми, 1 млн. лв. за малки и 1.5 млн. лв. за средни. Субсидията по елемент А може да покрива до 70% от разходите при микро- и малките предприятия и до 60% при средните, ако проектите се изпълняват извън Югозападния регион. За проекти в региона максималният интензитет на помощта е съответно 45 и 35%. За консултантски услуги по елемент Б се осигурява до 50% субсидия за всички предприятия, а за другите инвестиции и мултиплициране на резултатите по елемент В се покриват до 70%. Оценка Проектите, които преминат успешно проверката за административно съответствие и допустимост, ще бъдат подложени на техническа и финансова оценка. Най-много точки - 33 от максимум 85, се предвиждат за показателите за конкурентоспособност на предприятието и ефект от изпълнението на проекта. Това включва намаляване на количеството използвани суровини при производството преди и след изпълнението на проекта, срока за откупуване на инвестициите и повишаването на ефективността на производствените разходи. До 23 точки може да получат кандидатите за капацитет и финансова стабилност преди изпълнението на проекта, където оценката се базира на това какви внедрени стандарти имат, какви са маржът им на печалба, брутната добавена стойност, рентабилността на активите и съотношението на EBITDA към общата стойност на проекта. Предвиждат се и до 25 точки за приоритизиране на проекти, ако те преминават към по-високо ниво на управление на отпадъците или ако се отнасят до някои конкретни отпадъчни потоци (стъкло, хартия, метали, пластмаса, дървесни отпадъци, гуми и др.). Предимство имат и проекти, които водят до намаляване на употребата на опасни химични вещества или по-малко емисии, както и за тези, които се изпълняват във или около "Натура 2000". Оценката за реалистичност на разходите носи 4 точки. За да бъде класиран един проект, трябва да събере най-малко 51 точки, а финансиране ще бъде предоставяно според класацията в низходящ ред. Проектните предложения се подават електронно до 23 април 2018 г.
В ДГ № 24 „Приказен свят“ в Добрич бeшe oткpитa излoжбaта „Да превърнем отпадъците в красота“, посветена на Европейската седмица за намаляване отпадъците /ЕСНО/. Изработването на предмети от отпадъци е дело на децата от детската градина и техните родители. Сред експонатите на изложбата са предмети, изработени от бутилки, чаши, торбички, салфетки, стиропор, картон, дърво и др. Новият вид на наглед непотребния отпадък е резултат единствено на въображението и креативността на децата и техните помощници. Оcнoвнa цeл нa инициaтивaтa e дa се възпитaвaт eкo нaвици и oтгoвopнo пoвeдeниe, cвъpзaнo c пo-мaлкo пoтpeблeниe, c peмoнтиpaнe и пoвтopнo изпoлзвaнe нa cтapитe вeщи. Част от идеята е децата да изработят проектите с помощта на своите родители, за да прекарат и повече време заедно. Всички участници получиха грамоти за отлично представяне. Стремежът на учители и родители е да възпитават целогодишно у децата желание да участват в дейности, чрез които да се даде втори живот на отпадъчните материали, както и да се развива тяхното творческо мислене, въображение и оригиналност на идеите им. Този процес се подпомага в голяма степен от личния пример на възрастните – учители, семейство, общественост. Нашите действия могат да имат трайно въздействие, ако децата получат подходящи знания и умения по опазване на околната среда и как да се използват в дейностите изработените продукти от отпадъчни материали.
Правителството ще въведе стандарт, с който се ограничава използването на най-вредните горива за отопление на бита. Това ще стане още следващия следващия отоплителен сезон, обеща екоминистърът Нено Димов на конференция за качеството на въздуха у нас, в която участваха и други членове на кабинета. Стандартът ще контролира количеството съдържание на пепел и сяра в кюмюра и дървесината, използвани за горене, тъй като в момента няма подобни изисквания. Правителството трябва да изпълни редица мерки за по-чист въздух, след като през април страната ни беше осъдена от ЕК заради замърсяване на въздуха с прах. „Въглищата и брикетите да се продават пакетирани. Да се работи за подмяна на уредите за отопление, включително чрез подпомагане и стимулиране. КАТ трябва да може да отказва първа регистрация на коли, които не отговарят технически на тези изисквания“, изреди мерките Димов. Според министъра, замърсяването на въздуха от битовото отопление се дължи на некачествените твърди горива и остарелите и неефективни отоплителни уреди. Трябва да има ясен режим за санкции, както и да се стимулира и подкрепя подмяната на уредите за отопление, смята той. Идеята за подобен стандарт изобщо не е нова – обсъжда се от няколко години, но осъществяването й ще е много трудно. Домакинствата масово използват твърдо гориво за отопление. Министърът на труда Бисер Петков също се обяви за подобен стандарт, но в същото време енергийните помощи, които социалното ведомство раздава на най-бедните хора, масово се ползват за твърдо гориво. Около 205 хил. домакинства получават помощи за горива, като по данните на МТСП 80% от тях се отопляват на твърдо гориво. „Това правителство не иска да плаща стотици милиони грешни пари на Европейския съюз за осъдителната присъда. Ние вече сме в процедура, така че час по-скоро трябва да вземем мерки да намалим битовите замърсители и съответно промишлените. По-бързата реализация става с промяна на нормативни уредби, промяна на закони в някои случаи, защото е естествено, че ще има реакция – никой собственик на автомобил, който няма катализатор, няма доброволно да се съгласи да си спре колата или да плаща санкции. Никой, който примерно има дърва за отопление, няма да се съгласи да не ги използва“, обясни министърът на екологията. Димов отново посочи, че основен замърсител с фини прахови частици във въздуха освен битовото отопление е и транспортът. Заради това трябва да се контролира и проверява изпускането на вредни емисии от автомобилите. Една от предвижданите мерки е КАТ да отказва първа регистрация на коли без катализатор. КАТ трябва и да контролира по пътищата за наличието на катализатор в автомобилите. Трябва да се промени законодателството, така че пунктовете, които изкупуват отпадъци, да не могат да изкупуват катализаторите, заяви министър Димов.