Държавният съвет на Китай изготви подробни правила за прилагането на закона за данъка за опазването на околната среда, който ще влезе в сила на 1 януари 2018 г. Правилата определят данъчните цели, базата за определянето на данъците, условията за намаляването им и освобождаването от тях, както и управлението по събирането им, според подписания от премиера Ли Къцян указ на Държания съвет. Те уточняват и обхвата на данъка за твърди отпадъци и централизират зоните за пречистване на отпадъчните води. В момента в Китай се събира „такса за замърсяване", но някои местни власти използват вратичките и освобождават предприятията от нея. От години регулаторите препоръчват системата на таксите да бъде заменена със закон. Новите правила също предлагат механизъм за сътрудничество между данъчните органи и органите за защита на околната среда, който да улесни обмяната на информация. Борбата със замърсяването е една от „трите трудни битки", които Китай си е поставил за цел да спечели през следващите три години.
Още в първите дни на 2018 г. ще бъдат пуснати в експлоатация седемте газанализатора, които Столичната община наскоро закупи. Те са предадени на столичния КАТ и в момента се монтират. Това каза кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова при последната за годината среща с медиите. Фандъкова коментира, че чистотата на въздуха е не просто поредната и важна задача на общината или на държавните институции, а е обща кауза на всички граждани на София. Според нея трябва да обединим хората, около тази кауза, защото това не е еднократна мярка, с която може да се реши проблемът, а са навици, начин на придвижване, начин на отопление. Още по темата Как се промени София през 2017 година? Над 100 млн. лв. ще инвестира София в транспортна инфраструктура през 2018 г. Специални екипи ще следят какви отпадъци се горят в софийските квартали Целта на въвеждането на новите газанализатори е, от една страна, да не се допуска регистрацията на автомобили, които не отговарят на екологичните изисквания и, от друга страна, да може да се извършва контрол и по улиците, посочи кметът. Фандъкова отбеляза, че друга мярка за намаляването на замърсяването от транспорта е подобряване на транспортните средства на наземния градски транспорт. Тя напомни, че в момента текат процедури за закупуване на 120 автобуса на природен газ, отваря се нова процедура за още 22 автобуса със спестените средства от последните процедури. Тече и процедура за покупка на 20 електробуса. Общината, съвместно с Министерството на околната среда, продължават и контрола върху ползването на отпадъчни материали за отопление. Кметът посочи, че резултатите от пусната на 13 декември система за ранно предупреждение за замърсяване на въздуха от първите дни на работа - от 14 декември до 27 декември, е показала 100 процента точност на прогнозите. Кметът отбеляза, че периодът е кратък за по-сериозни изводи, но първите резултати са добри. По думите й първоначалните тестове са дали надеждност от близо 90 процента. Според Фандъкова трябва да се изработи цялостна система от мерки за намаляване на замърсяването на въздуха, в която да има както стимулиращи мерки, така и ограничителни, защото само единият вид не би дал добри резултати. Кметът коментира и ремонта на бул. "Монтевидео" в район "Овча купел". От утре (30 декември) се пуска движението по ремонтирания участък от булеварда, като днес приключва работата по маркировките. Остава да бъдат ремонтирани два участъка от булеварда, като следващата година ще бъде направен единият от тях - до Горнобанския път, а когато приключат наземните работи по метрото, ще се разшири и довърши отсечката, в която в момента текат строителните работи по подземната железница.
Пластмасите, хиляди различни съединения като PES, РЕ, PET, PA, които са изключително устойчиви и служат за какво ли не, отдавна са навсякъде. До днес човечеството е произвело около 8.3 млрд. т. Една голяма част е заровена в сметища, но се смята, че около 86 млн. т са в моретата. В момента дотам достигат между 5 и 12 млн. т годишно. Най-известни са огромните бунища насред Тихия океан - безкрайни площи, покрити с парчета от корабни и рибарски принадлежности, бутилки, найлонови торбички и всякакъв друг отпадък, който отказва да се разпадне. Много плажове представляват идентична гледка. Морските животни се заплитат в тях или ги поглъщат. Рибарите губят все повече заради повредени лодки, инструменти или улов на негодна риба. Курорти губят туристи заради грозните гледки.
Спасяването на света от пластмасите се превръща в основна цел на стотици организации и милиони активисти. За екологичното движение те са следващото глобално затопляне. Разбира се, за тях Виновен е капитализмът и неговите най-ярки представители като Coca-Cola, Procter & Gamble и McDonald's. В интернет и социалните медии е пълно със снимки на брандирани опаковки, умиращи животни и призиви за бойкот.
Реалността, разбира се, е доста по-сложна. От една страна, най-голям дял в замърсяването на моретата имат корабите, пристанищата и риболовната индустрия. Те обаче са „неизвестен извършител" - няма разпознаваема цел сред тях, която да генерира публично недоволство. От друга страна, около 94% от замърсяването от реките се случва в Азия и Африка. Европа, където има работещи системи за управление на отпадъци, дава едва 0.28%. Общо Взето, колкото по-бедна и слабо развита е една страна, толкова повече пластмасов отпадък изхвърля. Този феномен може да се види и в най-забитите села в България - деретата им са превърнати в бунища.
Историята има и друга, любопитна и невидима страна. Почти всеки любител на природата обича да ходи на планина и да спортува, тоест масово използваме екипировка - от гиганти като Adidas, Salomon и Н&М, до „зелени" брандове като Patagonia. Практически всеки техен продукт е изграден от устойчиви изкуствени влакна. При пране или когато бъдат изхвърлени във водна среда, любимите ни дрехи бавно отделят миниатюрни парченца с наноразмери, които проникват буквално навсякъде. Вече са открити къде ли не - включително Във водата, която пием, бирата, безалкохолните напитки, меда. Когато учените докажат връзка между тях и някои болести - а това неизбежно ще се случи - изведнъж ще се окаже, че масовият природолюбител е екологичният престъпник на бъдещето. Аз се познах, а вие?
Положението съвсем не е толкова отчайващо, колкото изглежда. Първо, природата не бездейства. Реалните измервания показват, че количеството пластмаси в моретата е около два порядъка по-малко от очакваното, тоест 99% от тях някак си са изчезнали. Едно от обясненията е, че все повече микроорганизми развиват способност да разлагат и изяждат пластмаси. Животът на планетата има огромен адаптивен капацитет и не търпи органичен отпадък, който да бъде загубен за хранителните вериги.
Второ, устойчивото развитие работи. В Европа има страхотни инициативи за прочистване на бреговете. Все повече са примерите за напредък в управлението на такива отпадъци и в страни като Индия и Бангладеш. Надигащата се лавина от потребителско недоволство принуди големите играчи от козметичната индустрия да се откажат от микропластмасите в продуктите си. Производители като BASE Dow Chemical и DuPont усещат натиска за работещи решения, като пътят е абсолютно ясен - нужни са пластмаси, които са с биологичен произход и наистина се разлагат във Водна среда сравнително бързо. Вече има множество такива разработки и в двете насоки - въпрос на време е приложението им да стане икономически обосновано. Дотогава Всеки от нас може да допринесе, като изхвърля отпадъка си на определените за това места.
Според гражданската мрежа за измерване на замърсяването във въздуха, койот дишат хората в столичните квартали „Красна поляна”, „Западен парк”, „Орландовци”, „Овча купел”, „Враждебна” и „Подуене” фините прахови частици са 2 – 3 пъти над нормата. Пет столични квартала излизат на протест срещу мръсния въздухАкцията е насрочена за 19 ч. днес Това са най-високите стойности за последния месец. Парадоксално ли е, че това замърсяване съвпада с празничните почивни дни, в които няма трафик в столицата и промишленността не работи. Преди дни Столичната община започна проверки за изгарянето и отоплението с отпадъци. Глобите обаче са само за фирми, за граждани – няма. Според метеоролозите причината за празничното замърсяване на въздуха е банална – столицата се намира в котловина и когато има температурна инверсия, фините прахови частици се задържат във въздуха. Очаква се в следващите дни силен вятър да отърве столицата от смога. А в съседна Македония, в столицата Скопие, заради огромното замърсяване на въздуха кметът Петре Шилегов издаде заповед за безплатно използване на градския транспорт. През последните дни замърсяването бе над 5 пъти от допустимото. Подобни мерки в София все още са предвидени само на хартия.
От 1 януари се въвеждат промени при сметосъбирането и сметоизвозването в българските общини. Съгласно решение на Европейската комисия от днес трябва да бъде прекратена работата на 113 общински депа, които не отговарят на европейските екологични изисквания. Промените доведоха до проблеми ситуации на някои места. Такъв е случаят в Пазарджик и околността му. Кметът на областния град Тодор Павлов въведе бедствено положение в общината, за да отключи средства за извозване на отпадъците от града в началото на новата година. Причината е, че новото регионално депо е обект на жалби в Комисията за защита на конкуренцията и не може да започне работа. Това води създава проблем и в други градове в региона като Пещера, Септември и Велинград. От Министерството на околната среда съобщиха за БНР, че вече са издадени заповедите на районните инспекции по околна среда за затварянето на депата. До 31-ви декември са оставали за закриване само 17 депа на територията на Дупница, Благоевград и Бяла. В тези райони все още не са изградени регионалните депа, каквото е изискването на Еврокомисията. За тях правителството даде въможност да депонират битовите си отпадъци в съседни регионални системи, които отговарят на изискванията до изграждане на техните собствени. През 2018-та се очаква да бъдат готови регионалните депа в Благоевград и Бяла. Досега от планираните 55 регионални системи за управление на отпадъците, са изградени и въведени в експлоатация 51.
На 31 декември изтича срокът, в който трябва да бъдат затворени 113 стари депа за отпадъци, заради които Брюксел стартира наказателна процедура срещу България, припомни в интервю за БТА министърът на околната сряда Нено Димов. В същото време част от общините не са готови с договорите за новите системи за управление на отпадъците, поради което някои се готвят да въведат бедствено положение. В Пазарджик нямат оператор на новото депо Девет общини от пазарджишка област може да обявяват бедствено положение заради проблем със сметосъбирането от началото на 2018 г., алармира пред БНР кметът на Пещера Николай Зайчев. "Общинските сметища трябва да бъдат закрити, а новото регионално депо край Пазарджик няма оператор. Това поставя общините в региона в рискова ситуация", обясни кметът. "От 1 януари всички сметища в страната се закриват. Големият проблем е, че е обжалвано решението за избор на изпълнител на регионалното депо и все още не е избран такъв. При това положение в действие влиза областният управител, който може да обяви бедствено положение за седем дни и след това да го удължи до един месец. Ние подписахме протокол, с който, ако до края на годината няма изпълнител, областният управител ще обяви бедствено положение, за да можем ние като община да спазим Закона за управление на отпадъците. И тъй като нямаме готовност за сметосъбирането и сметоизвозването през следващата година, няма да има повишение на таксата за битови отпадъци", поясни пред Агенция Фокус Зайчев. България се ангажира да прекрати в края на 2017 г. експлоатацията на старите общински депа, които не отговарят на евроизискванията, след като Брюксел стартира наказателна процедура срещу страната. Затова още преди месеци кабинетът одобри затварянето на сметищата. Тогава от екоминистерството се ангажираха там, където все още се изграждат новите системи за отпадъците, боклукът да се вози към съседни общини. "Вече са издадени заповедите на районните инспекции по околна среда за затварянето на всички депа, а на заседание на Министерския съвет беше прието решение, с което се указва на тези, които все още нямат завършени системи, къде могат да депонират, ако не сключат договори. Част от общините, които попадат в този обхват, имат в много напреднала фаза процедури за сключване на договори, така че не би трябвало да има проблем с това. Веднага след нова година, през януари, предстои да изпратим подробна информация на Европейската комисия за пълното изпълнение на ангажиментите ни и ще поискам започване на действия по закриване на тази много тежка процедура", заяви пред БТА в сряда Нено Димов. Бойкот на новото депо за боклука на Кюстендил и Дупница Междувременно, жителите на дупнишкото село Джерман решиха да протестират през първата или последната събота на всеки месец срещу проекта за изграждане на депо за отпадъци, предаде БНР. Първият протест е насрочен за Богоявление, 6 януари, когато те възнамеряват да блокират главен път Е-79, каза Борислав Тасков от протестния комитет. От 5 години джерманци протестират и водят съдебни дела срещу проекта за депо в местността Спротива. Там трябва да се преработва отпадъкът на 6 общини - Кюстендил, Дупница, Бобов дол, Сапарева баня, Невестино и Трекляно. Обектът се финансира по програмата "Околна среда" за над 30 милиона лева. Според местните избраният терен, от около 200 декара, не е подходящ - земята е земеделска, дори е засята, теренът е с денивелация над 100 м. отстои на около 500 м. от автомагистрала "Струма" и река Джерман и на около 400 м. от крайните къщи в селото. За да измолят божията подкрепа, местните издигнаха и осветиха и параклис на площадката, където трябва да е бъдещото депо, с идеята никой да не посегне да събаря Божия храм. Най-тежка е наказателната процедура за чистотата на въздуха Пред БТА екоминистърът даде информация и за етапа, на който се намират останалите наказателни процедури срещу България в сферата на екологията. Най-тежка е процедурата за чистотата на атмосферния въздух, по която страната е осъдена. "Имах поредица от срещи с комисаря Кармену Вела и с неговия екип, имахме срещи и на експертно ниво. Очертали сме рамката на мерките и до края на януари ще имаме първи вариант на график, а до края на февруари този график трябва да бъде максимално изчистен. През март, когато е готов и окончателният доклад от Световната банка, е следващата среща на експертно ниво, за да включим и тези мерки в графика. До края на март би трябвало да сме изчистили мерките, сроковете, средствата, които са необходими, и отговорниците, след което трябва да започнем изпълнението на този график. Ако тези дейности се изпълнят, предполагам, че няма да се мине към следващата фаза на наказателно действие, защото подобряването на качеството на въздуха не може да се случи за една нощ. Това, което комисията също иска от нас, е да покажем реални резултати", посочи Димов. По процедурата за „Калиакра“ той коментира, че вече са в сила заповедите за обявяване на защитена зона "Комплекс Калиакра" и за изменение и допълнение на заповедите, с които са обявени защитените зони "Калиакра", "Белите скали" и "Било". "Това беше едно от основните искания в решението на комисията. Мисля, че сме много напреднали в разговора с тях за евентуално приключване на процедурата, но все още нямаме окончателен резултат. Може би това е начинът да се покаже как да се действа, когато са пряко ангажирани в изпълнението на определено решение местната власт и местните общности, централната власт и Брюксел", посочи министърът.
От днес в община Пазарджик е обявено частично бедствено положение заради проблемите с регионалното депо за отпадъци до града. Кризисният щаб го обяви за седем дни – до 5 януари, но може да бъде удължено. Решението е взето след заседание на Общинския щаб за защита от бедствия. Причината да се обяви бедствено положение е затварянето на действащото общинско сметище след 31 декември 2017 година и невъзможността в срок да бъде сключен договор с оператор за експлоатация, мониторинг и поддръжка на новото Регионално депо, поради обжалване на решението за избор на изпълнител. Общините в област Пазарджик са изправени пред ситуация да няма къде да изхвърлят отпадъците си, а обявяването на бедствено положение позволява на кметовете да сключват директен договор с фирма, която да стане временен оператор на депото. Заради бедственото положение са предприети действия по осигуряване на защита на здравето на хората, както и "превантивни мерки за опазване на околната среда, свързани със замърсяване на почвата, водата или въздуха", посочват от пресцентъра на Община Пазарджик. Проблемът не стои само за община Пазарджик - 113 депа за битови отпадъци в страната трябва да бъдат затворени, съобщава БНТ. Кризата с боклука ще засегне 9 общини в Пазарджишка област, 6 - в Благоевградско, Кюстендилско и Дупница. Кметът на Пазарджик Тодор Попов вече призова кметовете на останалите 8 засегнати общини също да обявят бедствено положение.
Площадкaта за приемане, предварително третиране и рециклиране на строителни отпадъци ще бъде изградена в Перник. Инвестиционното намерение е на общината. Центърът ще бъде построен върху частна общинска собственост, който се намира на депото за битови отпадъци. Той ще е с площ 70 809 кв. м. Там ще се приемат освен строителни и едрогабаритни неопасни отпадъци. На площадката ще се рециклират бетонни конструкции, тухли, керамика и др. Прогнозните количества за преработка са 8500 т. отпадъци годишно. От тях 33% ще са земни и скални маси, 28% - бетон и стоманобетон, 14% - керамика, 11% - асфалтобетон, 7% - смесени минерали, 4% - рециклируеми отпадъци и 2% - нерециклируеми. Общото количество ще възлиза на около 24 т. на денонощие.